Když nad horou zpívá skřivan

06.07.2018

Letošní léto jsme strávili formou příměstského tábora s geocachingem, turistikou a základy campingu. Některých aktivit jste se mohli zúčastnit i vy.


Třístoličník, Trojmezná, Plechý

Hřebenovka. Délka 27 km. Ne každý si troufne. Náročný výstup, krásné výhledy, výborné jídlo, cesta po hřebeni, sestup k jezeru a radost, že jsme překonali sami sebe. Ten, kdo nesl kromě základní výbavy fotoaparát nabízí ukázky, co lze cestou vidět, když se díváte.

Ne každý si troufne, je potřeba mít natrénováno.

S těmito místy  je spojená legenda o třech kamenných stolicích, kde se scházeli panovníci třech zemí jejichž hranice se zde stýkají Čech, Bavorska a Rakouska. Procházel se tudy spisovatel Adalbert Stifter a umístil sem i děj svého románu. V noci, v mlze a ve vánici zde převáděl lidi  pověstný Král Šumavy.  V dnešní době se zde potkávají turisté, kteří sledují české, rakouské nebo německé značení turistických stezek.

" Když jsi vyzván, aby jsi šel taky, když kapradí je vysoké jak ty,

když nad horou zpívá skřivan, když zem voní po dešti.

Když krajina se vlní jako moře, když lákavé jsou obzory,

když samota a ticho podají si ruce, srdce je v nebi, nohy na zemi. "

To nejlepší z Novohradských hor

Délka 10 km. Cesta po rašeliništích spojená s koupáním v horském jezírku a další zajímavosti.

"To nejlepší z Novohradských hor" láká nově vydaná kniha Jiřího Cukra, cestovatele a milovníka tohoto divokého pohoří. Vydali jsme se po jeho stopách a navštívili jejich rakouskou část. Vycházka nás zavedla na rašeliniště Tannermoor, které je jak největší, tak nejvýše položené rašeliniště v celém Rakousku.  Nezabloudili jsme a našli cestu zpět. Pomohla nám rozhledna a skaliska Lehrmüllermauer, odkud byl výhled do krajiny na celé zaplavené území. Naše putování jsme zakončili u rybníka Rubenerteich, který původně sloužil jako plavební nádrž pro blízký plavební kanál, jako ten šumavský, k plavení dřeva.

Libín

 Pro ty, co se rádi pohybují nad zemí. Rozhledna a  lanové centrum s trasou, která prověřila obratnost a zručnost.

Již několik týdnů se probouzíme do slunečného rána. Dnes tomu nebylo jinak. Ve zdolávání vrcholu nám pomáhaly maliny a ostružiny. Po nasazení výstroje jsme se ocitli nad zemí a snažili se zvládnout všechny nástrahy. Ještě jsme přidali fliyng fox s deseti sjezdy. Odměnou nám byla rozhledna a pizza. V jakém počtu jsme se sešli, v takovém jsme se i rozešli. Nikdo se kupodivu neztratil.


Dvoudenní putovní

Na závěr léta tu máme něco pro odvážné, na rozhraní Šumavy a Novohradských hor, základy campingu.