Děti vařily pod širým nebem

20.08.2014

Originální royalnická kuchyně vznikla na zahradě nad městem

MLADÍ KUCHTÍCI krájeli, vařili, smažili, opékali, míchali a ochutnávali. Ale také po sobě museli uklízet a starat se o oheň.
MLADÍ KUCHTÍCI krájeli, vařili, smažili, opékali, míchali a ochutnávali. Ale také po sobě museli uklízet a starat se o oheň.

Royal Rangers v ČR  je  občanské sdružení, které se věnuje volnočasovým aktivitám pro děti od 5 do 18 let. Royal Rangers je mezinárodní organizace pro děti a mládež školního věku. Cílem je pozitivně ovlivnit výchovu mladé generace na základě křesťanské morálky a etiky.

ZUZANA KYSELOVÁ

Vyšší Brod - Netradiční příměstský tábor plný vaření zažily děti, které se zapojily do tábora 14. Přední hlídky Royal Rangers ve Vyšším Brodě. Děti si během pěti srpnových dnů vyzkoušely prázdninové vaření pod širým nebem. I když ne tak docela, neboť jim hlavy před prudkým úpalem  chránila celtová plachta. Děti v originální royalnické kuchyni připravovaly jednoduchá jídla na ohni.

" Byla to jídla skutečně jednoduchá, aby je zvládly," líčila Veronika Tůmová, velitelka 14. Přední hlídky RR v ČR Vyšší Brod Vydra. " Takže například lečo, rizoto, landšmít s bramborem, špagety, jako zákusek banán zapečený s čokoládou a podobně." Děti to náramně bavilo, stejně tak jim pak chutnalo a horko je pod plachtou , kde to pěkně větralo nesužovalo.

Royalnickou kuchyni postavili účastníci vaření, mezi nimiž nechyběli ani rodiče dětí, podle přesného návodu, v němž jsou dané délky kulatiny, úpravy ohnišť, rozměry a vybavení pracovního prostoru i umývárky. Kuchyně se postaví za pomoci prken, provazu, sekery a pily  nejsou k tomu třeba hřebíky.

" Mysleli jsme, že nám stavba bude poměrně trvat, ale měli jsme ji v pohodě za tři dny hotovou," líčila Veronika Tůmová. Kuchyně vznikla na jedné zahradě nad Vyšším Brodem. Děti pochopitelně jenom nevařily. Učily se také připravovat oheň,, mýt nádobí a jiné činnosti, ale také se bavily při rozmanitých soutěžích. A už se těší, až si to zopakují příští rok zase. / Z Českokrumlovského deníku /