Co přinesly vlny a odvál vítr

31.07.2017

V letošním roce se na Kovářově sešli lidé, kteří milují vlny a vítr v plachtách, sní o dobrodružství i o velkém rybím úlovku. Naší inspirací byl Rudolf Krautschneider, stavitel lodí a mořeplavec, spisovatel a dřevorubec, který v době našeho tábora brázdil vody Barentsova moře a nemohl být s námi i když by rád byl. Jakému sportu jsme se letos věnovali? Našimi hosty byli rugbisté z Českých Budějovic. Počasí bylo chladné, jídlo výborné a kamarádi do deště.

Polsko - česká Victoria a její plavci. Proč plout do polárních moří. Příběhy o lidech moři a pevnině.

"Jako malý chlapec jsem žehral na to že jsem se narodil příliš pozdě. Všechny mořské cesty byly už dávno propluty a pevniny objeveny. A přece každá výprava na vodní plochu je neopakovatelným originálem. Není podstatné, jde-li o rybník nebo oceán. Všichni realizátoři plaveb musí projít stejnou cestou.

Na jejím začátku musí být touha. Bez ní loď stojí v přístavu a je jenom obyčejnou atrapou. Při dnešní vysoké úrovni navigační techniky a kvalitě lodních materiálů může plout kolem světa takřka každý. Vystačí průměrná schopnost v řízení automobilu. Ale! Touha a loď je základ. Podstatné je mít čas. Hodně času. Nejlépe všechen věnovat moři, alespoň nějaké údobí svého života. A také mít přátele. Protože jenom přátelé mohou žít na moři vedle sebe dlouhodobě.

Kolem světa pluli slepí i jinak handicapovaní lidé. Také skoro děti a nebo bezmála století kmeti. Ženy i muži sólově i v posádkách. Obepluli svět rychle ( 70 dnů ) nebo pomalu (25 let ). Pluli pro slávu i pro radost, ale také jako životní styl. Lidé bohatí i beznadějně chudí. Na jachtách se rodili i umírali. Byli to často mořeplavci zkušení, ale i úplní zelenáči, kteří neměli o moři ani ponětí. Pluli na přepychových jachtách i v ubohých člunech či na vorech... A do této velké rodiny Victoria se svojí stavbou i plavbou patří."

Z knihy Rudolfa Krautschneidra - Co přinesly vlny a odvál vítr

Jakému sportu jsme se věnovali? Našimi hosty byli rugbisté z Českých Budějovic.

.